عبوری با بیان این که این عزم جدی برای اولین بار در حال شکل گیری است، خاطر نشان کرد: به وعده های خود عمل می کنیم همانگونه که در خصوص شهر زابل خواسته های 40 ساله مردم در حوزه خدمات شهری را برآورده کردیم در خوزستان نیز به آنچه می گوییم عمل خواهیم کرد.

جلسه کمیسیون عمران مجلس با حضور مهدی عبوری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با موضوع رفع مشکلات شهری آبادان و خرمشهر همزمان با هفته دفاع مقدس در محل این کمیسیون برگزار گردید.

 به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران، در این نشست محمدرضا رضایی کوچی، رییس کمیسیون عمران مجلس، سید محمد مولوی، سید مجتبی محفوظی و جلیل مختار نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، رضا رضايی، مدیرکل راه و شهرسازی استان خوزستان و شهرداران آبادان و خرمشهر به بیان مشکلات شهری خویش پرداختند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به مشکلات طرح شده، با بیان این که جلسه امروز در راستای کارهای اداری و بر اساس اعتبارات و موافقتنامه‌های معمول نیست، اظهار داشت: این که هنوز بعد از 31 سال از پایان جنگ می شنویم شهرهای آبادان و خرمشهر همچنان درگیر مشکلات هستند حقیقتا برای ما سخت است؛ موافقت نامه ای که دولت در اختیار ما قرار داده و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرده، همین پروژه هایی است که در حال انجام است، اما با اقدامات اینچنینی مشکلات حل نخواهد شد.

وی با بیان این که در حوزه های هدایت و جمع آوری آب های سطحی، مبلمان شهری و تامین سرانه های خدمات عمومی در دو شهر آبادان و خرمشهر با مشکلات بزرگی رو به رو هستیم، ابراز داشت: این ها جزو نیازهای اولیه مردم در موضوع شهرنشینی هستند که در بحث جمع آوری فاضلاب، اداره های آب و فاضلاب هر دو شهر متولی هستند و باید مشکلات موجود را رفع کنند.

 مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به تشکیل ستاد ویژه استان خوزستان توسط وزیر راه و شهرسازی به دنبال دستور رهبر معظم انقلاب، گفت: هدایت و جمع آوری آب های سطحی، مبلمان شهری و همچنین تامین سرانه های خدمات عمومی منوط به اعطای زمین توسط شهرداری ها را در این دو شهر انجام می دهیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این که در این خصوص باید از ظرفیت های همه دستگاه ها استفاده کنیم و شهرداری های هر دو شهر پای کار باشند، تصریح کرد: تمام هزینه های مربوط به این سه موضوع را شرکت بازآفرینی شهری ایران متقبل خواهد شد.

عبوری با بیان این که این عزم جدی برای اولین بار در حال شکل گیری است، خاطر نشان کرد: به وعده های خود عمل می کنیم همانگونه که در خصوص شهر زابل خواسته های 40 ساله مردم در حوزه خدمات شهری را برآورده کردیم در خوزستان نیز به آنچه می گوییم عمل خواهیم کرد.

 وی با اشاره به بزرگی پروژه مورد نظر و هزینه های زیاد آن، ضمن تاکید بر کمک نمایندگان این شهرها در مجلس شورای اسلامی برای تامین منابع مالی، از فروش املاک تحت مالکیت شرکت بازآفرینی شهری ایران برای تامین منابع این پروژه ها خبر داد.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار تاکید کرد: ما باید محرک توسعه در بافت های فرسوده شهری باشیم اما اینجا خودمان به عنوان محور وارد شده ایم و همه نهاد ها اعم از منطقه آزاد، اداره های برق، آب و فاضلاب، شهرداری ها و ... میبایست تمام توان خود را در راستای اصلاح هرچه زودتر مشکلات موجود در این شهرها به ویژه مناطق محرومی از قبیل ذوالفقاری، کوت شیخ، سیف و صفا، شطیط و ... به کار بگیرند.

 عبوری خطاب به مدیرکل راه و شهرسازی استان خوزستان تاکید کرد مراحل قانونی انتخاب پیمانکار برای انجام پروژه های مورد نظر بلافاصله آغاز گردد و شرکت بازآفرینی شهری با تامین منابع مورد نیاز پای کار است تا به یاری خدا تا پایان امسال کلیه مشکلات طرح شده حل شود.