wrapper

اخبار شرکت

عضو هیئت ‌مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران اظهارداشت: با توجه به تمهیدات فراهم شده برای استفاده ظرفیت صندوق یکم، خانه اولی ها و  زوج های جوان  علاوه بر دریافت تسهیلات با نرخ 6 درصد می توانند از سازندگان واحدهای مسکونی نیز پیش خرید نمایند.

محمد آئینی عضو هیئت ‌مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران در برنامه "تیتر امشب " شبکه خبر سیما با بیان اینکه موضوع بهسازی و نوسازی بافت فرسوده شهری با توجه به حجم گسترده و ابعاد پیچیده آن یک اقدام ملی است اظهار داشت: بدون مشارکت مردم و حضور بخش خصوصی، انبوه سازان و سازندگان نمی توان اقدام مناسبی در خصوص بازآفرینی شهری داشت.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران، آئینی با اشاره به اینکه مردم همان کسانی هستند که در بافت های فرسوده ساکن هستند و توان نوسازی به تنهایی را ندارند و باید در توانمندسازی مردم کمک کنیم، گفت: چاره ای جز کمک و توانمند کردن ساکنان محلات هدف نداریم.

او بیان کرد: هر زمان و دوره ای دولت ها اراده کردند و  بستر برای مشارکت مردم در نوسازی بافت های فرسوده  فراهم شد، به نتایج و آثار خوبی دست یافته ایم.

  آئینی افزود: در سال 88 تا 92 بسته حمایتی خوبی در قالب بخشی از خط  اعتباری مسکن مهر و منابع داخلی بانک ها وارد کردیم و با وام ترجیحی و ارزان قیمت روند نوسازی هم خوب بوده و از سال 96 به بعد هم باز روند صعودی شده که این نشان از  بهبود سیاست ها در جهت توانمندسازی و  تشویق مردم در ساخت و ساز بافت های فرسوده بوده است.

عضو هیئت ‌مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: در سال گذشته با اعطای بسته های تشویقی در محدوده بافت های فرسوده  شهر تهران در 5 درصد سطح بیش از 20 درصد پروانه صادر شده است و در کل کشور هم در 7 درصد سطح 16.5 درصد صدور پروانه را به همراه داشته است، و این نشان از تاثیر مثبت سیاست های اتخاذ شده دارد.

 آئینی اظهارداشت: بر اساس اعلام سازمان نوسازی شهر تهران بیش از 45 درصد پلاک های فرسوده تهران نوسازی شده  و در سطح کشور نیز این روند رو به رشد است، اگرچه هنوز با اهداف مورد انتظار برای رسیدن به نقطه مطلوب  فاصله داریم.

او با بیان اینکه 45 هزار هکتار بافت فرسوده میانی درکشور، دارای طرح های بهسازی و نوسازی مطالعه شده هستند گفت: کار تهیه طرح های بازآفرینی در محلات فرسوده بیش از 200 شهر کشور انجام شده است که اکثر این طرح ها به تصویب کمیسون های ماده 5 استانها رسیده است.

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص نوسازی بافت های فرسوده در کشور اظهارداشت: ایشان در این حوزه نظر شفاف و روشنی دارند و در جمع مدیران مسکن و شهرسازی سابق به صراحت تصریح کردند: "دولت یک ابتکاری بکند در همین مناطق ( فرسوده ) این کسانی را که ولو خود دولت نمی خواهد مباشرت بکند و شاید مصلحت هم نیست ، اما این کسانی را که سرمایه گذاری می کنند، اینها را تشویق کند با صور مختلف ، بیایند این خانه ها را تبدیل کنند به خانه های 4 طبقه ، 5 طبقه هم مستحکم باشد، هم امکانات داشته باشد. هم دسترسی داشته باشد و مطابق نیازهای واقعی زندگی مردم و متناسب با  فرهنگ  و روحیات مردم باشد"و چون کار نوسازی را بسیار سخت می دانستند فرمودند: "با سیاست گذاری توام با  ابتکار با شجاعت و جرات وارد میدان شوید".

آئینی با اشاره به سخنان اخیر ریاست جمهوری در رابطه با موضوع بازآفرینی شهری گفت: ایشان یک راهکار کلی برای نوسازی بافت های فرسوده مطرح کردند و بیان داشتند: "نوسازی باید توسط مردم و با یاری دولت و مشارکت توسعه گران و سازندگان انجام شود؛ و بانک ها تسهیلات دهند".

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه اولویت بازآفرینی شهری به روش محله سازی است گفت: در گام بعدی نوسازی بافت های فرسوده بصورت تجمیع چند پلاک صورت میگیرد.

آئینی با بیان اینکه حفظ سلامت ساکنان در محلات هدف در اولویت سیاست گذاری قرار دارد گفت: باید سیاست گذاری ها به گونه ای باشد که سقف های لرزان از بالا سر ساکنان در محلات هدف برداشته شود. او با اشاره به تفاهم نامه منعقد شده بین شرکت بازآفرینی شهری ایران و جامعه و انجمن مهندسان مشاور گفت: براساس این تفاهم نامه از مرحله صفر تا صد، یک مهندس مشاور در محله هدف نوسازی در کنار ساکنان حضور خواهد داشت.

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه تا پروژه های بازآفرینی اقتصادی تعریف نشود، سرمایه گذاران و بخش خصوصی دراین مناطق ورود نخواهند کرد، گفت: مشاوران محلات بر اساس سند توسعه محله ای که تهیه می کنند باید مطالعه دقیق اقتصادی و اجتماعی در محله ها داشته باشند؛ و پروژه های اقتصادی تعریف کنند.

او با بیان اینکه سرمایه اصلی در محلات هدف بازآفرینی شهری  متعلق به ساکنان محلات است. گفت: در ماده 59 و 61  قانون برنامه پنجساله ششم توسعه  عمده کار بر توانمندسازی و آحاد نوسازی متمرکز شده است. "و در اینجا منظور از آحاد نوسازی مالک، ساکنان و سازندگان است.

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران اظهارداشت: مشارکت مردم و حمایت و سیاست های تشویقی دولت و شهرداری ها یک اصل جدی در این قانون است.

 آئینی اعتماد سازی بین سازندگان و ساکنان را مهمترین عنصر در نوسازی بافت های فرسوده خواند و گفت: باید نهادی از جنس دولت و شهرداری در کنار ساکنان محلات هدف حضور داشته باشند که خوشبختانه دفاتر تسهیلگری و توسعه گری  در این رابطه شکل گرفته اند .

 عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه با سیاست گذاری های انجام شده تا پایان سال، 100 هزار واحد مسکونی در محلات هدف ناکارآمد ساخته خواهد شد، گفت: انتظار ما بر این است تا با اعطای مناسب بسته های تشویقی، تسهیلات ارزان قیمت و  ارائه تخفیفات در پروانه های ساخت این رقم به 130 هزار واحد مسکونی در سال آینده افزایش یابد.

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه بافت های فرسوده مناطقی هستند که توان نوسازی به خودی خود را ندارند، گفت: مردم، سازندگان، سرمایه گذاران، شهرداری و دولت بعنوان پنج عنصر اصلی در نوسازی بافت های فرسوده می باشند.

آئینی در پایان سخنان خود با یادآوری اینکه مردم موتور محرک نوسازی در بافت های فرسوده به شمار می آیند گفت: با تمهیداتی که فراهم شده، ظرفیت صندوق یکم به شکل مطلوب به سمت بافت فرسوده هدایت خواهد شد بنابراین به زوج های جوان و خانه اولی ها پیشنهاد می شود با پیش خرید واحد مسکونی در بافت فرسوده ضمن تثبیت قیمت خرید از تسهیلات با نرخ 6 درصد (یعنی 2 درصد کمتر از سایر مناطق) استفاده کنند. از سوی دیگر با تمهیدات فراهم شده، با توجه  به تامین مالی مناسبی که برای سازنده ها فراهم می شود و قیمت تمام شده  آن نیز کاهش می یابد، در دوران ساخت ( مشارکت مدنی ) نیز سود تسهیلات اعطایی 6 درصد خواهد بود.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today460
Yesterday1099
Total818910

Visitor Info

  • IP: 3.234.208.66

1398-12-09

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir