wrapper

اخبار سایر رسانه ها

اولین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی صنعت ساخت صبح امروز با حضور جمع کثیری از اساتید، پژوهشگران، معاونین و مدیران کل وزارت راه و شهرسازی و فعالان عرصه ساخت و ساز در محل هتل المپیک تهران آغاز به کار نمود.

در آیین افتتاح اولین کنفرانس و نمایشگاه بین¬المللی صنعت ساخت که از سوی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و با همکاری بخش های دانشگاهی و فعالان عرصه ساخت و ساز کشور برگزار شد، دکتر میرقادری دبیر کمیته علمی، اهداف و روند برگزاری کنفرانس را برای حاضران در همایش تشریح کرد.

 به گزارش روابط عمومی شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران به نقل از روابط عمومی  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی؛  دبیر کمیته علمی با تاکید بر مواد 10 و 12 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به عنوان پایه و اساس برنامه ریزی و برگزاری این کنفرانس، پیشبرد تکنولوژی ساخت در کشور در جهت تثبیت جایگاه ایران به عنوان تکنولوژی اول ساخت منطقه، نوآوری در صنعت ساخت، ایجاد تعامل و ارتباط بین هسته های علمی کشور و فعالین عرصه صنعت ساخت، بررسی آخرین دستاوردهای علمی در ایران و جهان، ارتقاء سطح و دانش جامعه مهندسی در عرصه ساخت و ساز، بررسی مشکلات ساخت و سازهای کشور و ارائه راهکارهای علمی، معرفی توانایی و اقتدار صنعت ساخت کشور به کشورهای منطقه، تامین شرایط علمی در جهت توسعه کار آفرینی در صنعت ساخت، رشد بهره وری در ساخت سازه های ایمن و ارتقاء سطح کیفی پروژه ها و استفاده از دیپلماسی در جهت صدور صنعت ساخت را اهداف آن برشمرد.

وی در ادامه افزود: به دلیل اهمیت موضوعات کنفرانس که غالبا در سطح ملی مطرح می باشند، به جای فراخوان مقاله، اقدام به سفارش تهیه مقاله از سوی متخصصین دانشگاهی، مدیران دولتی و دست اندرکاران بخش خصوصی و فعالان با تجربه بخش صنعت نمودیم تا در ادامه، یافته ها، چالش ها و فرصت های موجود و همچنین نیازها به وجود آیین نامه ها و قوانین و اصلاح آنها در حوزه صنعت ساخت را در بخش پنل های تخصصی ارائه نماییم.

دکتر میرقادری در تشریح نحوه برگزاری پنل های تخصصی نیز گفت: در هر پنل تخصصی متخصصین دانشگاهی و نخبه های صنعت به ارائه نقطه نظرات، راهکارها و توصیه ها خواهند پرداخت.

وی برگزاری نمایشگاه تخصصی جانبی کنفرانس را نیز فرصتی برای ارائه محصولات ساختمانی و توانمندی های شرکت های ساختمانی برشمرد.

دبیر کمیته علمی اولین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی صنعت ساخت افزود: موضوعات مطرح در این کنفرانس، پس از پایان توسط دبیرخانه در قالب لوح فشرده الکترونیکی در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.

دکتر شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و رئیس اولین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی صنعت ساخت دیگر سخنران مراسم افتتاحیه با تقدیر از حضور علاقمندان در این کنفرانس، برگزاری و محورهای موضوعی در آن را تجربه ای جدید برای مرکز تحقیقات خواند و گفت: همایش های پیشین همگی بر روی اجزای ساختمانی تمرکز داشته اند اما برگزاری این کنفرانس با موضوع ساخت که دربرگیرنده بسیاری از اجزاست، تجربه جدیدی برای ما محسوب می شود.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ادامه گفت: ما نیاز داریم تا یک بازاندیشی و بازنگری به جایگاه صنعت ساخت در کشور داشته باشیم. در کشورهای توسعه یافته به جهت آنکه اغلب ساخت و سازها به انجام رسیده است و انجام پروژه های بزرگ به صورت موردی صورت می گیرد، موضوع نگهداری بیشتر مورد توجه قرار دارد. این در حالی است که در کشور ما و دیگر کشورهای در حال توسعه، ساخت یک موضوع کلیدی است و عنصر اصلی در اقتصاد ملی اشتغالزایی، رشد اقتصادی و تامین درآمد سرانه ملی به شمار می رود.

وی ادامه داد: بنابراین نمی توان انکار کرد که ساخت و ساز پیشران اقتصاد در کشورهای در حال توسعه و کشور ماست. ظرفیتی که در این حوزه وجود دارد و می تواند به رشد و توسعه کشور کمک کند واقعیتی است که باید به عنوان یک باور ملی تلقی شود.

دکتر شکرچی زاده با تاکید بر این نکته که باید راهکارهای جذاب بودن و جذاب ماندن صنعت ساخت را برا یسرمایه گذاری های داخلی و خارجی فراهم نمود افزود: در این خصوص پیشرفت ها و اقدامات بسیار خوبی را در سال های اخیر شاهد بوده ایم و ظرفیت های بسیار ارزشمندی را امروز در صنعت ساخت شاهد هستیم. بنابراین برای توجه به اشتغال و تولید ملی باید صنعت ساخت را مورد توجه جدی قرار دهیم. اگر به دنبال افزایش تاب آوری در شهرها هستیم باید صنعت ساخت را مورد توجه ویژه قرار دهیم.

رئیس اولین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی صنعت ساخت ادامه داد: هنوز سرانه ملی ما در واحدهای مسکونی، راه، فرودگاه ها و زیرساخت ها از سرانه کشورهای توسعه یافته فاصله معنی داری دارد، پس نیاز داریم که به موضوع ساخت بپردازیم.

دکتر شکرچی زاده با ابراز نگرانی از اینکه در فراز و نشیب های مالی موجود کشور، صنعت ساخت دچار آسیب شود گفت: هر یک از ما در هر جایگاه و مسئولیتی که در این حوزه داریم باید به دنبال راهکارهایی برای ارتقای این صنعت باشیم. انتظارمان هم از دولت سیاستگذاری و تسهیل گرایی است و مثل گذشته نمی توانیم انتظار منابع مالی چندانی را از دولت داشته باشیم. باید حفظ و بهبود جایگاه صنعت ساخت و ساز و توسعه کشور به عنوان یک هدف آرمانی برای دست اندرکاران مطرح باشد و در مسیر آن حرکت نماییم.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در بخش دیگری از سخنان خود در افتتاحیه اولین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی صنعت ساخت با تاکید مجدد بر ارائه موضوعات روز و جدید در برنامه کنفرانس، بافت های نارکارآمد، بهره مندی از فناوری های نوین، محیط زیست و انرژی و ساختمان های هوشمند را از محورهای برجسته برشمرد و گفت: در موضوع بافت های ناکارآمد آنچه مشهود است این است که ما با حدود 140 هکتار بافت ناکارآمد مواجهیم که ظرفیتی مغفول در توسعه شهری است. بنابراین نیاز داریم تا  با استفاده از پتانسیل های موجود بازنگری دوباره را در این زمینه داشته باشیم و در راستای حل آن اقدام نماییم. این کنفرانس نیز در تلاش است تا با نگاهی به بازآفرینی شهری و افزایش تاب آوری و حفظ جان انسان ها، به دستاوردهای قابل قبولی دست یابد.

وی در تشریح توسعه فناوری به عنوان محوری مهمه در صنعت ساخت گفت: صنعت ساخت در کشور ما، حرکتی کندی را در مسیر بهره مندی از فناوری ها و توسعه آن شاهد بوده است که این مسئله در این کنفرانس طرح و مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در همین راستا، اولین گام ها برای پرداختن به موضوع ساختمان های هوشمند در قالب نظریه پردازی در این کنفرانس پایه گذاری می گردد.

دکتر شکرچی زاده در تشریح مبحث انرژی و محیط زیست نیز گفت: دولت سالانه 10 میلیارد دلار یارانه انرژی پرداخت می کند که وضعیت مناسبی نیست و نیازمند تغییر است. در کنار این مسئله، اتلاف انرژی در کشور نیز آمار بالایی را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: خوشبختانه در ماه‌های اخیر قانون اصلاح الگوی مصرف (ماده18) که دستورالعمل اجرایی نداشت ابلاغ‌ شده است . در طی سال‌های اخیر در خصوص دستور العمل‌ها و مبحث (19) مقررات ملی ساختمان اقداماتی صورت گرفته اما برای این مصوبه که بایستی وزارت راه و شهرسازی آیین‌نامه اجرایی آن را می‌داد کارهای مطلوبی صورت نگرفته و اگر این روند ادامه پیدا کند نتیجه مطلوبی در خصوص اجرای این قانون به دست نخواهیم آورد . در این آیین‌نامه مقررشده که ظرف دو سال ساختمان‌های دولتی مصرف انرژی خود را ارزیابی کرده و پیش‌بینی سامانه‌های کنترلی را انجام داده و ظرف 5 سال مصرف خود را متعادل کرده و به میزان مصرف قابل قبولی برسند .اما اجرای همه این موارد نیازمند منابع مالی است . در آیین‌نامه اجرایی نیز گفته‌شده بودجه سنواتی برای این مورد منظور شود .اما برای اجرایی شدن این بودجه بایستی این رقم در لایحه بودجه 97 وارد شود . اما قانون بودجه سال 97 فاقد این مبحث بود. بنابراین بار دیگر این مورد را به کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به‌صورت یک پیشنهاد ارائه داده و در آن ذکر کردیم که در سال آینده ساختمان‌های دولتی باید ممیزی ساختمان را شروع کنند . اما متأسفانه این مورد در کمیسیون تلفیق رأی نیاورد. امروز راهی نداریم جز اینکه این موضوع بار دیگر در صحن مجلس مطرح شود چرا که اگر این مسئله حل نشود دستگاه‌های دولتی که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده انرژی هستند در اجرای آن موفق نخواهند بود.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today141
Yesterday1099
Total818591

Visitor Info

  • IP: 3.230.148.211

1398-12-09

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir