wrapper

اخبار استانی

رئیس اداره هماهنگی ستاد بازآفرینی شهری پایدار اداره کل راه و شهرسازی استان قم گفت: نهاد توسعه محله با هدف کاهش آسیب های اجتماعی در سطح محلات و ارتقای سطح زندگی ساکنین در محله دروازه ری راه اندازی شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران، فهیمه فتاحی زاده اظهار داشت: با توجه به قدمت بالا و وجود تاریخچه هویت محله (به عنوان یکی از دروازه های ورودی شهر قم در گذشته) و در راستای افزایش زیست پذیری مطلوب و کاهش آسیب های اجتماعی موجود، محله دروازه ری به عنوان اولویت اقدام در تاسیس نهاد توسعه محلی انتخاب شد.

وی با بیان این که هیات وزیران در سال 1393 سند ملی راهبردی احیاء بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکار آمد شهری را مصوب کرده است، افزود: در این سند راهبردها و سیاست‌هایی در راستای بازآفرینی شهری که نگاه و گفتمانی نو در نظام برنامه ‌ریزی شهری است، مطرح شده که در نهایت بتوان فرآیند توسعه همه جانبه در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، محیطی و کالبدی را با هدف ارتقای کیفیت زندگی در محله‌های هدف تحقق بخشید.

وی با بیان این که بر همین مبنا، نهاد توسعه محله دروازه ری راه اندازی شده است، ابراز داشت: محله دروازه ری در پیرامون هسته مرکزی شهر و یکی از محله‌های بافت ناکارآمد میانی شهر قم است که در دهه 40 ساخت و ساز در آن شکل گرفته است. همچنین این محله با تقدیم 128 شهید بر ارزشمندی های خود افزوده؛ اما متأسفانه در حال حاضرگستره‌ای از فقر شهری را در خود شکل داده است؛ وضعیتی که به طور حتم شایسته ساکنین محله نیست.

رئیس اداره هماهنگی ستاد بازآفرینی شهری پایدار اداره کل راه و شهرسازی استان قم تشریح کرد: توان اقتصادی پایین خانوارها، آسیب‌های اجتماعی، ناپایداری ساختمان‌ها و فرسودگی بافت محله، عرض کم معابر و... از جمله مسایلی است که ساکنین محله دروازه ری با آن دست به گریبان‌اند؛ بنابراین یافتن راه حل هایی برای رفع مسائل موجود و آتی و مطالبات به حق شهروندی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: از طرف دیگر این محله سرمایه‌های زیادی را در خود شکل داده که از آن جمله می‌توان به قدمت بالا و وجود تاریخچه هویت محله (به عنوان یکی از دروازه های ورودی شهر قم در گذشته)، تعدد اماکن تاریخی، فرهنگی و مذهبی، حضور افراد فعال و علاقه مند برای مشارکت در بهبود وضعیت محله، برگزاری سالانه یادواره شهدای محله دروازه ری و زادگاه بسیاری از شخصیت‌های فرهیخته در سطح محلی و حتی ملی اشاره کرد که می ‌توان با بهره‌گیری مناسب از این قبیل سرمایه‌ها در مسیر بازافرینی محله قدم برداشت.

فتاحی زاده خاطر نشان ساخت: ارتقای کیفیت زندگی در محله دروازه ری هدفی است که توسط اداره کل راه و شهرسازی استان قم به نیابت از شرکت بازآفرینی شهری ایران برعهده مهندسان مشاور طرح و معماری به عنوان مشاور راه‌اندازی نهاد توسعه این محله گذاشته شده است.

وی با اشاره به این که تحقق این مهم در وهله اول نیازمند همراهی و همکاری مردم ساکن در محله است، افزود: در رویکرد جدید که به رویکرد شهرسازی با حضور و مشارکت مردم نامیده می‌شود، یک نگاه مشارکتی از پایین به بالا و با درنظر داشتن خواسته های شهروندی و با حضور مشارکت ساکنان محله وجود دارد.

فتاحی زاده در پایان تصریح کرد: در واقع در رویکرد اجتماع محور ارزشمندترین منابع برای بهبود وضعیت محله ساکنین محله هستند که باید با آموزش و اطلاع رسانی این جریان را در محله ایجاد کرد. البته در این موضوع نیز پشتیبانی و حمایت دستگاه‌های اجرایی شهر قم بویژه مدیریت شهری قم از این نوع برنامه‌ریزی مشارکتی در جای خود مهم است.

او در پایان اظهار امیدواری کرد: امید است بتوان با همکاری و همدلی گامی رو به جلو و مثبت برای کاستن از برخی مسائل و مشکلاتی که مردم محله با آن دست به گریبان هستند برداشت و با توانمندسازی همه جانبه ساکنان، محله دروازه ری را در گذر زمان به نمونه موفقی از بازآفرینی شهری پایدار معرفی کرد.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today153
Yesterday544
Total795942

Visitor Info

  • IP: 34.204.200.74

1398-11-04

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir