wrapper

محدوده‌ها و محله‌های هدف برنامه‌های بازآفرینی شهری کدامند؟

محدوده‌ها و محله‌های هدف برنامه‌های بازآفرینی شهری، مشتمل بر 1. محدوده‌های تاریخی شهرها، 2. بافت‌های ناکارآمد میانی، 3. پهنه‌های با پیشینه روستایی، 4. سکونتگاه‌های غیررسمی و 5. اراضی شهری با کاربری ناهمگون با زمینه خود، مناطقی از شهر را دربرمی‌گیرند که در طی سالیان گذشته، عناصر متشکله آن اعم از تأسیسات روبنایی، ابنیه، مستحدثات، خیابان‌ها و دسترسی‌ها، دچار ناکارآمدی شده و علاوه بر مشکلات کالبدی، ساکنان آن از مسائل متعدد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی رنج می‌برند. این مناطق، حسب تفسیر و تشخیص وزارت راه و شهرسازی، شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، نیازمند بازآفرینی می‌باشند. توضیحات بیشتر...

 

چگونه می‌توانیم تشخیص بدهیم محله سکونت ما در محدوده بازآفرینی شهری قرار دارد؟

1- به استناد نقشه بافت‌های ناکارآمد شهری در وب‌سایت شرکت (لینک به: درباره شرکت/ معرفی شرکت/ محدوده‌های فعالیت شرکت/ نقشه بافت‌های ناکارآمد شهری) 2- شهرداری شهر خود یا شهرداری منطقه 3- ادارات عمران و بهسازی شهری (ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها).

 

مدارک لازم جهت اخذ تسهیلات نوسازی چیست؟

ارائه 4 مورد برای اخذ تسهیلات، الزامی است: نقشه 2000/1 موقعیت ملک در بافت فرسوده؛ پروانه ساختمانی؛ سند مالکیت ملک؛ مدارک شناسایی مالک یا مالکین.

 

آیا تسهیلات به املاک فاقد سند ثبتی پرداخت می‌شود؟

در صورت عدم وجود سند ثبتی، به ملک مورد نظر، با ارائه سند قابل ترهین، مازاد تسهیلات پرداخت می‌شود.

 

اولویت‌های پرداخت تسهیلات چه چیزهایی می‌باشد؟

در حال حاضر با توجه به میزان اعتبارات، متقاضیان فارغ از اولویت به بانک معرفی می‌شوند اما در صورت محدودیت در منابع، اولویت پرداخت تسهیلات بدین‌ترتیب جاری می‌گردد: زنان سرپرست خانوار، تاریخ تشکیل پرونده، پلاک‌های تجمیعی، توسعه‌گران و تعاونی‌ها، مرحله ساخت (تخریب، فونداسیون، اسکلت، نازک‌کاری، سفت‌کاری)، زوج‌های جوان و اقشار کم درآمد.

 

میزان تسهیلات نوسازی در محدوده‌های هدف بازآفرینی چه مقدار است؟

سقف تسهیلات ساخت مسکن در کلان‌شهرها، 500 میلیون‌ریال؛ در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت، 400 میلیون‌ریال و در سایر شهرها، 300 میلیون‌ریال است. بانک‌های عامل اعطاکننده تسهیلات از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می‌گردند.

 

کدام بانک‌ها اقدام به پرداخت تسهیلات نوسازی می‌نمایند؟

در سال 96، 8 بانک ملی، صادرات، تجارت، ملت، سپه، رفاه کارگران، توسعه تعاون و مسکن، از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی، عامل پرداخت تسهیلات می‌باشند.

 

آیا تسهیلات نوسازی نیاز به سپرده‌گذاری دارد؟

این تسهیلات بدون سپرده و بدون رسوب است؛ بدین‌معنا که کلیه وجوه، بدون محدود کردن بخشی از تسهیلات، کاملاً پرداخت می‌شوند.

 

برای هر واحد، چه تعداد وام نوسازی پرداخت می‌شود؟

جهت ساخت هر واحد مسکونی، تنها یک فقره تسهیلات نوسازی قابل اعطا می‌باشد و اعطای تسهیلات بیش از یک فقره تسهیلات برای هر واحد ممنوع است . مثلاً اگر پروانه ساختمانی 5 واحد باشد، 5 فقره تسهیلات به آن تعلق خواهدگرفت.

 

نحوه دریافت تسهیلات نوسازی از بانک‌های عامل چگونه است؟

مالک پس از کسب اطمینان از قرارگیری ملک خود در محدوده‌های هدف بازآفرینی شهری، در سامانه ثبت‌نام تسهیلات به آدرس اینترنتی  http://facility.udrc.ir، ثبت‌نام نموده و پس از بررسی مدارک توسط ادارات کل راه و شهرسازی (ادارات عمران و بهسازی شهری در استان‌ها) و احراز شرایط، به بانک‌های عامل معرفی می‌شود.

 

سازنده واحدهای نوسازی در محدوده‌ها و محله‌های هدف بهسازی و نوسازی تا چه زمان می‌تواند درخواست دریافت تسهیلات فروش اقساطی به بانک عامل داشته باشد؟

بانک های عامل مکلفند حسب درخواست متقاضی، سهم الشرکه خود را به نحو فروش اقساطی به خریداران واجد شرایط که از سوی متقاضی ( وحداکثر ظرف مدت 2 ماه از تاریخ اتمام پروژه ) معرفی شوند با رعایت اینکه (هر فرد می‌تواند حداکثر نسبت به اخذ یک فقره تسهیلات فروش اقساطی واحدهای ساخته‌شده به نام خود یا همسر یا افراد تحت تکفل خود ( که شرایط احراز دریافت تسهیلات را داشته باشند)، اقدام نماید. چنانچه ظرف مدت یاد شده، سازنده (متقاضی) نتواند خریدار واجد شرایط معرفی نماید، بانک موظف است بر اساس وثایق اخذشده نسبت به وصول مطالبات خود اقدام کند.

 

یارانه نرخ سود تسهیلات ساخت و نوسازی مسکن در بافت‌های ناکارآمد شهری به چه میزان است؟

اگر متقاضی دریافت تسهیلات به استناد مصوبه شماره 90453/ت51166 ه مورخ 8/8/1393، به بانک معرفی شده باشد، پرداخت 9 درصد از نرخ سود تسهیلات ساخت به عنوان یارانه سود تسهیلات نوسازی بافت فرسوده، به عهده سازمان برنامه و بودجه کشور می‌باشد.

 

زمان ساخت و بازپرداخت این تسهیلات چه مدت است؟

زمان ساخت و بازپرداخت این تسهیلات جمعاً 12 سال است (حداکثر دو سال برای ساخت و دوران مشارکت مدنی و ده سال برای بازپرداخت در دوران فروش اقساطی).

 

ودیعه مسکن، شامل چه نوع تسهیلاتی است؟

تسهیلات ودیعه مسکن برای کمک به متقاضیان اسکان موقت در کلان‌شهرها و یا تسهیل در امر نوسازی مسکن برای متقاضیانی‌ست که اقدام به نوسازی ملک می‌نمایند. این تسهیلات بر اساس تقاضا از سوی سازنده و تأیید ادارات کل راه و شهرسازی (ادارات عمران و بهسازی شهری استان‌ها) به بانک عامل (پرداخت‌کننده تسهیلات ساخت مسکن)، قابل پرداخت است. پرداخت تسهیلات ساخت از محل یک بانک و تسهیلات ودیعه اسکان موقت از محل بانک توسعه و تعاون و صندوق کارآفرینی امید می‌باشد. وثیقه قابل اخذ بابت اعطای تسهیلات ودیعه مسکن، سند ملک در رهن بانک (بابت احداث مسکن در بافت فرسوده) و یا سایر وثایق به تشخیص بانک عامل می‌باشد؛ همچنین میزان سقف تسهیلات ودیعه مسکن در کلان‌شهرها، 200 میلیون‌ریال، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت، 150 میلیون‌ریال و سایر شهرها، 100 میلیون‌ریال با نرخ سود 4 درصد پرداخت می‌شود. البته این نکته نیز حائز اهمیت است که تسهیلات ودیعه مسکن موقت در پایان مشارکت مدنی و تسهیلات مشارکت مدنی بایستی به‌صورت یکجا تسویه گردد.

 

آیا دریافت تسهیلات ودیعه مسکن دارای شرایط خاصی است؟

تسهیلات ودیعه مسکن موقت شامل تجمیع چهار پلاک و بیشتر (با توجه به وضعیت پلاک‌ها)، صرفاً به مالکین و متقاضیان واقع در محدوده‌های هدف بازآفرینی پرداخت می‌شود.

 

جهت آگاهی از بسته‌های تشویقی دولت همانند تراکم، تخفیفات و غیره به کجا می‌توان مراجعه نمود؟

شهرداری‌ها و ادارات عمران و بهسازی شهری در استان‌ها.

 

اگر واحد فرسوده در محدوده بافت روستایی و خارج از شهر باشد چه باید کرد؟

اگر واحد فرسوده در روستا و یا خارج از شهرها واقع شده باشد برای دریافت تسهیلات نوسازی باید به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مراجعه شود.

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

ارتباط با مدیرعامل

ستاد خبری مدیریت حراست

شماره پیامگیر صوتی : 88889996

شماره تماس دفتر مدیریت حراست: 88877961

شماره نمابر: 88662726

پست الکترونیکی: herasat@udrc.ir

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today1138
Yesterday804
Total762473

Visitor Info

  • IP: 3.95.131.208

1398-09-18

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir